Rozpoznanie tężyczki [utajonej czy jawnej] jest dokonywane na podstawie stwierdzenia typowych objawów klinicznych, poprzez wyniki badań laboratoryjnych oraz m.in. elektromiografii (EMG), elektroencefalografii (EEG), elektrokardiografii (EKG), a także echokardiografii serca.
O ile przy tężyczce jawnej sytuacja jest prostsza, ponieważ występuje ona najczęściej w sytuacji kiedy pacjent ma usuniętą tarczycę i dojdzie do uszkodzenia przytarczyc, w wyniku której dochodzi do zachwiania równowagi wapniowo-fosforanowej. O tyle kiedy u pacjenta podejrzewa się, że za jego objawy może odpowiadać tężyczka utajona, zasadne jest w takim przypadku wykonanie próby tężyczkowej. To próba tężyczkowa jest tzw. złotym standardem do zdiagnozowania czy pacjent zmaga się z formą utajoną tężyczki. Należy także pamiętać, że w ok. 10% przypadków próba tężyczkowa może wyjść ujemna, a pacjent i tak będzie zmagał się z tężyczką.
Objawy elektrokardiograficzne (w skrócie – EKG) tężyczki, które mogą pomocne w diagnostyce to wydłużenie odstępu QT, wydłużenie odcinka ST, spiczaste załamki T, bloki przewodzenia i zaburzenia rytmu serca. W badaniu echokardiograficznym obserwuje się także wypadanie płatka zastawki dwudzielnej.
Z kolei przy badaniu EEG (pełna nazwa: elektroencefalografia) w przypadkach znacznej hipokalcemii stwierdzono nieregularność i zwolnienie rytmu alfa, występowanie fal theta, a podczas hiperwentylacji mogą wystąpić fale delta, rzadko iglice, fale ostre czy zespoły iglicy z falą wolną. Czasem stwierdza się także obecność wyładowań napadowych, ale przy stężeniu wapnia w surowicy krwi poniżej 1,5 mmol/l.
Poza badaniem neurologicznym EMG próby tężyczkowej niezbędne jest także wykonanie diagnostyki laboratoryjnej (dopasowanej pod objawy i jednostki chorobowe pacjenta).
Swoją wizytę zrealizujesz tutaj:
Jak do nas trafić? Przeczytaj w zakładce: