W skrajnych przypadkach wystąpienia napadu tężyczki [utajonej] dotyczącej niedoboru magnezu niezbędne jest jego uzupełnienie za pomocą podania w formie dożylnej, w następnym kroku wskazana jest kontynuacja suplementacji doustnej magnezu. Należy podkreślić, że suplementacja magnezu we wlewie dożylnym ma za zadanie szybsze jego uzupełnienie w komórkach, dlatego także okresowo, co jakiś czas ma ona także celowość. Wlew z magnezu przy tężyczce [utajonej] może być traktowany także jako booster, aby szybciej organizm wysycić magnezem w komórkach.
Dzięki dożylnemu podaniu magnezu można ominąć układ pokarmowy w procesie absorpcji tego pierwiastka, co jest istotne np. w przypadku zespołu złego wchłaniania czy schorzeń w obrębie jelit. Kroplówki pozwalają na znaczne zwiększenie przyswajalności magnezu i bardzo szybkie uzupełnienie jego niedoborów. Stosowane są wszędzie tam, gdzie suplementacja preparatami doustnymi jest niewskazana lub niewystarczająca. Do wlewów dożylnych stosuje się siarczan magnezu– jest to forma magnezu, która najszybciej i najefektywniej przedostaje się do układu nerwowego, hamując jego pobudliwość. Korzystnie wpływa także na spowolnienie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, dzięki czemu po podaniu dożylnym niemal natychmiast odczuwalne jest uczucie odprężenia i relaksacji, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej.
Niedobór magnezu jest istotnym czynnikiem ryzyka powstawania m.in. nadciśnienia tętniczego, zespołu metabolicznego, insulinooporności, kamicy nerkowej oraz osteoporozy pomenopauzalnej. Badania wykazały, że niskie stężenie magnezu w ustroju powodują również wzrost wartości CRP (białka C-reaktywnego).